В інтерв’ю «Anadolu Ajansı» заступник міністра закордонних справ України Василь Боднар зазначив, що Туреччина для України не просто добрий сусід, але й надійний та важливий стратегічний партнер в регіоні: «Цього року ми відзначаємо 10 років нашого стратегічного партнерства і наявність гарного діалогу між лідерами двох країн є дуже важливою. Сподіваюся, що цього року буде проведено Стратегічну раду високого рівня, під час якої будуть прийняті важливі рішення для відносин двох країн».
Заступник міністра відзначив, що незважаючи на пандемію, у 2020 році офіційних візитів було більше, ніж у 2019: «Це показує, наскільки обидві країни зацікавлені одна в одній і що ми можемо зробити разом».
Василь Боднар також наголосив, що сфера оборони є однією з рушійних сил у відносинах двох країн: «Ми розуміємо наші взаємні інтереси та ризики у регіоні. Найголовнішим є те, що ми доповнюємо одне одного в сферах технологій та виробництва, і це, в свою чергу, робить можливим реалізацію спільних проєктів, корисних для обох сторін».
Український дипломат звернув увагу на те, що співробітництво України і Туреччини у сфері оборони доповнюється проведенням спільних досліджень та розробок: «Наприклад, [важкі ударні безпілотники] Акинджи, в яких використовуються двигуни українського виробництва. Крім цього, ми маємо ще дуже багато проєктів, від співпраці на морі та на землі і до космічної сфери. Переконаний, що наші підприємства посилять співпрацю, що, в свою чергу, принесе результат. До того ж, ми співпрацюємо з країною НАТО. Стандарти НАТО дуже важливі для нас в контексті набуття членства в Альянсі».
Заступник міністра підкреслив, що в близькому майбутньому для обидвох країн можуть відкритися можливості зокрема в сфері авіації. «В Україні є компанія «Антонов», яка виробляє літаки. Таким чином, Туреччина може розширити свої можливості у сфері авіації, а для України та Туреччини з’явиться можливість для реалізації спільної ініціативи. Сподіваюся, що найближчим часом ми побачимо виробництво літаків «Антонов» в Туреччині і ці літаки будуть літати в авіаційному просторі Туреччини. Це лише один з прикладів, насправді їх набагато більше», - зазначив В.Боднар.
Василь Боднар звернув увагу на те, товарообіг у 5 мільярдів доларів є недостатнім для таких великих країн, як Туреччина та Україна. «У глобальному сенсі обсяги торгівлі між країнами зменшилися у період пандемії, проте дивлячись на цифри, ми бачимо, що наші країни зберегли показники 2019 року. У порівнянні з іншими країнами це успіх», - сказав він.
Український дипломат повідомив також, що між Україною та Туреччиною тривають переговори щодо укладення Угоди про зону вільної торгівлі:
«Це процес між двома великими країнами. У кожної країни та бізнесу є свої інтереси. І об’єднати ці інтереси завдання не з легких. Я вірю в те, що ми дуже близькі до знаходження балансу позицій між переговорними групами обидвох країн. Також я вірю в те, що завдяки прояву гнучкості, в тому числі і з турецького боку, ми зможемо підписати угоду найближчим часом. Ми не звинувачуємо один одного, а шукаємо компроміси, які матимуть внесок в національні економіки обох країн без завдання їм шкоди. Переконаний, що наш товарообіг може сягнути не лише 10 мільярдів, а й 15-20 мільярдів. Спільні проєкти, інвестиції, транспорті маршрути також важливі, це набагато масштабніше питання, не лише зона вільної торгівлі».
Заступник міністра повідомив, що загальна сума турецьких інвестицій в Україні перевищує 3 мільярди доларів, турецькі підприємці мають дохід в Україні. Він також привернув увагу до плідної співпраці між промисловими палатами та міністерствами економіки обидвох країн.
За словами Василя Боднара, Україна ухвалює закони для захисту іноземних інвесторів та має намір залучити ще більшу їх кількість. Крім того, він повідомив що в Україні для іноземних інвесторів відкриваються справжні можливості, зокрема у сфері приватизації та ринку землі.
На думку заступника міністра, наявність у Туреччині понад 600 великих та малих українських підприємств є гарним початком для збільшення українських інвестицій в Туреччині.
Василь Боднар наголосив: «Туреччина – улюблене місце туристичного призначення для українців. Кожен українець, який має можливість, відвідує Туреччину із великим задоволенням. Це добре для турецьких і українських компаній, що працюють в цій сфері. На мою думку, безумовно з урахуванням розвитку подій довкола пандемії, туристичні показники в цьому році зростатимуть».
За словами Василя Боднара, турецька гостинність, природа, клімат та готелі сприятимуть збільшенню кількості українських туристів. «Ми також запрошуємо турецьких громадян відвідати Україну»,- зазначив він.
Боднар заявив, що Україна вдячна Туреччині за її позицію невизнання спроби анексії Криму і додав: «Метою ініціативи Кримська платформа є привернення уваги міжнародної спільноти до окупованих Росією українських територій. І ми досягнемо успіху. Ми вдячні Туреччині за згоду на участь у платформі і я переконаний, що Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган буде одним з найважливіших лідерів на заході».
За словами Василя Боднара, раніше Крим був центром туризму, безпеки та стабільності, а зараз перетворився на закриту військову територію. «Це становить загрозу не лише для нас, а й для регіону, особливо для країн-членів НАТО, оскільки ціль Росії не Україна, а НАТО», - зазначив він.
Заступник МЗС України також сказав, що у кризі на Донбасі Росія намагається бути не стороною, а посередником, і це неправильно. «Рішення в руках Президента Росії Володимира Путіна. Якщо він виведе військові сили, з місцевим населенням буде домовитися легко», - повідомив він.
© https://turkey.mfa.gov.ua/news/intervyu-zastupnika-ministra-zakordonnih-sprav-ukrayini-vasilya-bodnara-tureckomu-derzhavnomu-informacijnomu-agentstvu-anadolu-ajansi