Співробітництво між Україною і Турецькою Республікою в галузі освіти здійснюється на основі Угоди про співробітництво між Міністерством освіти України та Міністерством національної освіти і Ради вищої освіти Турецької Республіки, підписаної 21 травня 1998 року. 14 березня 2017 року було укладено інший важливий документ – Меморандум про взаєморозуміння щодо співробітництва в сфері вищої освіти між Радою вищої освіти Турецької Республіки та Міністерства освіти та науки України.
Практичним результатом підписання вищезгаданого Меморандуму стало відкриття у 2017 році першої в Туреччині спеціальності «українська мова та література» на кафедрі слов’янських мов Стамбульського університету, яка викликає інтерес не лише серед турецьких, а й іноземних студентів. Наразі на кафедрі працює чотири українські викладачі, а кількість студентів, бажаючих вивчити українську мову, зростає з кожним роком: перший набір – 18 студентів, другий набір – 26 студентів, третій набір – 34 студенти.
8 жовтня 2019 року НТУ КПІ ім.І.Сікорського та Анкарський університет підписали Протокол про міжнародну спільну магістерську освітню програму з ядерної енергетики, яка отримала ратифікацію Ради вищої освіти Турецької Республіки. Крім того, 5 грудня 2019 року ДП «Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки» та Інститут ядерних досліджень Анкарського університету уклали Рамкову угоду про співробітництво. Зазначені документи дозволять студентам обох країн брати участь в літніх та зимових школах та навчальних програмах, які будуть проведені в Україні та Туреччині, а Україні – поділитися наявним досвідом в сфері ядерної енергетики задля належної підготовки турецьких спеціалістів.
Велика увага також приділяється налагодженню контактів між шкільними закладами України та Туреччини. Так, 14 листопада 2019 роду Дев’ята гімназія Черкас та приватний коледж ім. У.Наджи Акдоган (Кушадаси, Туреччина) підписали угоду про партнерство, яка передбачає обмін учнями та викладачами двох країн.
Програми стажування для українських та турецьких дипломатів – ще одна важлива складова нашого співробітництва в освітній сфері. Так, відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння щодо співробітництва між Дипломатичною академією України ім. Г.Й.Удовенка при Міністерстві закордонних справ України та Дипломатичною академією Міністерства закордонних справ Турецької Республіки, підписаного 9 жовтня 2017 року, домовлено про регулярні програми стажування українських дипломатів на базі турецької Дипломатичної академії. З того часу дипломати з МЗС України, представники департаментів із зовнішньополітичних питань Офісу Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, а також обласних державних адміністрацій проходять тижневий тренінг у Туреччині.
Освіта в Україні
Українська освіта вважається однією з найкращих у світі, зважаючи на її довгу та багату історію.
Перші вищі навчальні заклади в Україні були створені у XVII сторіччі і вже тоді приваблювали студентів із усього світу.
У 2005 році Україна приєдналася до Болонського процесу, що стало позитивним кроком до інтеграції української освіти до Європейського простору вищої освіти.
Міжнародні студенти мають можливість навчатися в більш ніж 240 вищих навчальних закладах і отримувати спеціалізацію в різних галузях.
Сучасна українська освіта з її досвідченими викладачами та професорами, великою різноманітністю спеціальностей, європейськими стандартами якості (BA, MA, PhD) та конкурентоспроможними цінами почала набирати ще більшої популярності серед студентів з різних країн, у тому числі й з Туреччини.
Щороку вищі навчальні заклади приймають студентів з понад 150 країн світу.
Станом на 01 січня 2020 року у закладах вищої освіти України навчається 3764 громадянина Турецької Республіки.
Починаючи з 2018 року, Міністерство освіти та науки України щороку виділяє 5 державних стипендій на навчання турецьких громадян в Україні. Ця програма дозволяє здобувати бакалаврський та магістерський ступені в українських державних вищих навчальних закладах освіти. Мовою навчання є українська. Ті, хто не володіють українською, мають змогу вивчити її на підготовчому факультеті.
Більш детальну інформацію про процес подання заявок, ТОП-10 найкращих університетів України та наявні освітні програми можна знайти на сайті Українського державного центру міжнародної освіти за посиланням http://studyinukraine.gov.ua/.
Освіта в Турецькій Республіці
Українські та турецькі студенти мають змогу навчатися в університетах обидвох країн в рамках таких програм обміну студентами, як «Мевляна», «Ерасмус» та «Ерасмус+».
Турецька Республіка також пропонує іноземцям навчання за спеціальною стипендіальною програмою «Турецькі стипендії» (https://turkiyeburslari.gov.tr/tr), яка дозволяє отримати бакалаврський, магістерський або докторський ступінь в одному з державних вищих навчальних закладів Турецької Республіки.
Відбір на зазначену програму відбувається шляхом співбесіди. Мовою навчання є турецька. Ті, хто не володіють турецькою, мають пройти обов’язковий річний курс TÖMER перед початком навчання. У рамках цієї програми студентів забезпечують стипендією та житлом.
Інформація https://turkey.mfa.gov.ua/spivrobitnictvo/5267-education-in-ukraine