• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Türkçe
 • Стара версія
Політичні відносини між Україною і Туреччиною
Опубліковано 01 вересня 2019 року о 14:55

Встановлення українсько-турецьких відносин

Український і турецький народи мають давню історію взаємин, а першою угодою може вважатися угода між козацькою Україною та Османською імперією, укладена ще у 1649 році, яка надавала українським суднам свободу мореплавства у Чорному морі та право проходу через турецькі протоки, українські купці на 100 років звільнялися від митних зборів та інших податків. 

Туреччина також стала однією з перших країн, які визнали Українську Народну Республіку в 1918 році, тоді ж сторони відкрили дипломатичні місії.

У новітній ж історії Турецька Республіка визнала державну незалежність України 16 грудня 1991 року. 3 лютого 1992 року був підписаний Протокол про встановлення дипломатичних відносин між Україною і Туреччиною. 3 квітня 1992 року в Києві було відкрите Посольство Туреччини, а 3 січня 1993 року в Анкарі розпочало роботу Посольство України. На території Туреччини діють також Генеральне консульство України у Стамбулі та Консульство України в Анталії.

Туреччина, зі свого боку, представлена Посольством у Києві та Генеральним консульством в Одесі.

Основи добросусідських українсько-турецьких взаємин було закладено в таких міжнародно-правових документах, як Договір про дружбу і співробітництво між Україною і Туреччиною від 4 травня 1992 року та Спільний план дій між Кабінетом Міністрів України та Урядом Туреччини з розширеного співробітництва від 2 квітня 2004 року.

25 січня 2011 року сторонами було підписано Спільну декларацію про створення Стратегічної ради високого рівня між Україною та Туреччиною, якою встановлено стратегічне партнерство між двома країнами і визначено інституційний механізм його реалізації.

Відносини між Україною та Туреччиною динамічно розвиваються у дусі довіри, добросусідства та стратегічного партнерства в рамках як двосторонніх, так і багатосторонніх механізмів і спрямовані на забезпечення підтримки і взаємовигідного співробітництва та встановлення безпеки і стабільності у Чорноморському регіоні. Сторони вживають заходів для поглиблення взаємодії в торговельно-економічній, безпековій, оборонно-промисловій, освітній, науковій та інших сферах.

Туреччина підтримує суверенітет та територіальну цілісність України, засудила проведення т.зв. «референдуму» в Криму у березні 2014 року і стала співавтором резолюцій ГА ООН «Територіальна цілісність України» (2014 р.) та «Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим і місті Севастополь» (2014-2019 рр.), а також про мілітаризацію Росією Криму, Чорного та Азовського морів (2018-2019 рр.). Офіційна Анкара приділяє окрему увагу питанням захисту прав людини у тимчасово  окупованому Криму, зокрема прав представників кримськотатарського народу.


Діалог високого рівня

Динаміка контактів вищого рівня в рамках політичного діалогу між Україною і Турецькою Республікою є високою, оскільки держави перебувають в орбіті інтересів одна одної як завдяки географічному розташуванню та активним міжлюдським контактам, так і з огляду на прагнення сторін розвивати взаємовигідну співпрацю в економіці і торгівлі, транспорті, енергетиці, оборонній промисловості тощо. Задля досягнення практичних результатів на щорічній основі проводяться засідання Стратегічної ради високого рівня між Україною і Туреччиною під співголовуванням президентів обох держав, відбувається активний діалог керівників зовнішньополітичних відомств, у тому числі в рамках Спільної групи стратегічного планування та на теренах міжнародних заходів, має місце активний секторальний діалог.

Так, на рівні президентів відбулися переговори 9 квітня 2018 року (Стамбул, Туреччина), 12 червня 2018 року (Ескішехір, Туреччина), 12 липня 2018 року (Брюссель, НАТО), 27 вересня 2018 року (Нью-Йорк, ГА ООН), 3 листопада 2018 року (Стамбул, 7-ме засідання Стратегічної ради), 5-6 січня 2019 року (Стамбул).

7-8 серпня 2019 року відбувся візит Президента України В.О.Зеленського до Турецької Республіки (мм. Анкара, Стамбул), у ході якого пройшла його зустріч із Президентом Туреччини Р.Т.Ердоганом, за результатами якої сторони домовилися сприяти посиленню практичної складової взаємодії у рамках пріоритетних сфер двостороннього співробітництва.

3 лютого 2020 року Президент Туреччини Р.Т.Ердоган відвідав Київ із метою проведення Восьмого засідання Стратегічної ради високого рівня, у рамках якого сторони обговорили весь спектр питань двостороннього порядку денного і визначили першочергові кроки, спрямовані на поглиблення стратегічного партнерства та досягнення практичних результатів у стратегічних сферах взаємодії.

На міжурядовому рівні 10-14 квітня 2018 року пройшло засідання Міжурядової українсько-турецької комісії з торговельно-економічного співробітництва (Анкара), 9 липня 2018 року відбувся візит Прем‘єр-міністра України В.Б.Гройсмана для участі в церемонії інавгурації Президента Туреччини Р.Т.Ердогана (Анкара), 20 травня 2019 року Віце-президент Туреччини Ф.Октай взяв участь в інавгурації Президента України В.О.Зеленського (Київ).

На рівні міністрів закордонних справ 29-31 березня 2018 року відбулося 6-те засідання Спільної групи стратегічного планування (Анкара), 25-26 квітня 2018 року глави зовнішньополітичних відомств провели переговори (Анкара), а 7 червня 2018 році взяли участь у першому спільному іфтарі – вечері-розговіння під час священного для мусульман місяця Рамадан (Анкара), 1 лютого 2019 року пройшло 7-ме засідання Спільної групи стратегічного планування (Одеса).


Міжпарламентське співробітництво

Розвиток міжпарламентського діалогу є важливим елементом політичної взаємодії України і Турецької Республіки з самого початку встановлення дипломатичних відносин у 1992 році. Відбуваються активні контакти на рівні голів парламентів, їх заступників та керівників комітетів Верховної Ради України й ВНЗТ.


Існуючі двосторонні органи високого рівня

25 січня 2011 року було підписано Спільну декларацію про створення Стратегічної ради високого рівня між Україною та Туреччиною, якою було зафіксовано встановлення стратегічного партнерства між двома країнами. Стратегічна рада високого рівня (СРВР) є найвищим органом між Україною та Туреччиною, який розробляє стратегію і основні напрямки двосторонніх відносин і координує здійснення важливих проєктів у важливих сферах. Зазначений механізм очолюють президенти обох країн, засідання проводяться на щорічній основі.

Перше засідання Стратегічної ради високого рівня між Україною і Турецькою Республікою відбулося 22 грудня 2011 року в Анкарі, друге – 13 вересня 2012 року в Києві, третє – 9 жовтня 2013 року в Анкарі, четверте – 20 березня 2015 року в Києві, п’яте – 9 березня 2016 року в Анкарі, шосте – 9 жовтня 2017 року у Києві, сьоме – 3 листопада 2018 року у Стамбулі, восьме – 3 лютого 2020 року у Києві.

Група стратегічного планування (ГСП) під співголовуванням міністрів закордонних справ України та Турецької Республіки є механізмом підготовки до проведення засідань Стратегічної ради високого рівня.

Міжурядова комісія з торговельно-економічного співробітництва проводиться на регулярній основі під співголовуванням визначених урядами України і Туреччини співголів. 11-те засідання Комісії відбулося в Анкарі 12 квітня 2018 року.

Спільна комісія з питань оборонно-промислового співробітництва під співголовуванням заступників міністрів оборони України та Туреччини теж проводиться регулярно за домовленістю сторін. 7-ме засідання відбулося в Києві 22-23 січня 2020 року.

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux