1 червня 2015 р. у Женеві була оприлюднена десята доповідь Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ), підготовлена за підсумками діяльності в Україні Моніторингової місії ООН з прав людини у період 16 лютого – 15 травня 2015 р. (Повна версія доповіді англійською мовою вміщена на веб-сайті Верховного комісара ООН з прав людини:http://www.ohchr.org/Documents/Countries/UA/10thOHCHRreportUkraine.pdf, короткий виклад українською мовою додається). З цієї нагоди Верховний комісар ООН з прав людини З.Р.Аль-Хуссейн зробив відповідну заяву (прес-реліз в перекладі українською мовою додається). 3 червня ц.р. презентація документа для представників ЗМІ та акредитованого в Україні дипкорпусу відбулася у Києві.
Зазначена Моніторингова місія ООН працює у нашій державі з 15 березня 2014 р. на запрошення Українського Уряду. Її діяльність розповсюджується на всю територію України, з особливим акцентом на ситуації в південно-східних областях та Автономній Республіці Крим.
Місія активно співпрацює з українськими ЦОВВ, з Уповноваженим Верховної Ради з прав людини та українськими неурядовими організаціями. Робота місії була позитивно відзначена у схваленій 26-ю сесією Ради ООН з прав людини резолюції A/HRC/RES/26/30 «Співпраця та допомога Україні в галузі прав людини».
10-а доповідь УВКПЛ в цілому заслуговує на позитивну оцінку. Зокрема, цього разу у документі чітко фіксується вплив зовнішнього фактору на погіршення стану справ у окремих районах Донецької та Луганської областей. Йдеться про триваючі постачання Російською Федерацією сучасних видів важких озброєнь та найманців. Значно ширше документуються злочини та порушення прав людини, скоєні у звітний період підтримуваними Росією бойовиками т.зв. «ДНР» та «ЛНР». Визнається ключова роль дотримання Мінських домовленостей для покращання ситуації на Донбасі; схвалюються кроки, зроблені українською владою, у т.ч. на законодавчому рівні, для зміцнення захисту прав людини, а також вітається співпраця Уряду України з Моніторинговою місією.
Предметна увага приділена в доповіді тимчасово окупованому Криму, де так зв. «влада» продовжує практику утисків прав етнічних українців та кримськотатарського населення, які особливо посилились напередодні вшанування 71-ї річниці депортації кримських татар.
Водночас, у документі міститься ряд критичних зауважень на адресу української сторони, зокрема щодо надто повільного розслідування подій на Майдані та в Одесі 2 травня 2014 р., відсутності належного захисту потерпілих та існування безкарності.
Місія висловлює стурбованість тим, що зусилля Уряду України зберегти територіальну цілісність та відновити правопорядок у конфліктній зоні супроводжуються повідомленнями про свавільні та таємні затримання, насильницькі зникнення людей, які підозрюються у сепаратизмі та тероризмі, неналежне поводження з ними та тортури, що застосовуються з боку українських Збройних Сил та правоохоронних органів. Йдеться у тому числі про порушення прав осіб, які утримуються СБУ та іншими правоохоронними органами за підозрою у тероризмі, а також прибічників федералізації.
ММПЛ висловлює критику зв’язку з існуванням режиму пропуску до окремих районів Донецької та Луганської областей, що, на думку авторів доповіді, є обмеженням права на свободу пересування.
У доповіді міститься заклик щодо гарантування неупередженості та незалежності суддів в межах їхніх мандатів, проведення незалежного та об’єктивного розслідування нещодавніх убивств колишніх членів парламенту та журналістів, забезпечення механізму доступу до правосуддя для осіб, які перебувають на контрольованих збройними угрупованнями територіях.