• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Türkçe
 • Стара версія
Десята доповідь Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ)
Опубліковано 11 червня 2015 року о 10:15

1 червня 2015 р. у Женеві була оприлюднена десята доповідь Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ), підготовлена за підсумками діяльності в Україні Моніторингової місії ООН з прав людини у період 16 лютого – 15 травня 2015 р. (Повна версія доповіді англійською мовою вміщена на веб-сайті Верховного комісара ООН з прав людини:http://www.ohchr.org/Documents/Countries/UA/10thOHCHRreportUkraine.pdf, короткий виклад українською мовою додається). З цієї нагоди Верховний комісар ООН з прав людини З.Р.Аль-Хуссейн зробив відповідну заяву (прес-реліз в перекладі українською мовою додається). 3 червня ц.р. презентація документа для представників ЗМІ та акредитованого в Україні дипкорпусу відбулася у Києві.

Зазначена Моніторингова місія ООН працює у нашій державі з 15 березня 2014 р. на запрошення Українського Уряду. Її діяльність розповсюджується на всю територію України, з особливим акцентом на ситуації в південно-східних областях та Автономній Республіці Крим.

Місія активно співпрацює з українськими ЦОВВ, з Уповноваженим Верховної Ради з прав людини та українськими неурядовими організаціями. Робота місії була позитивно відзначена у схваленій 26-ю сесією Ради ООН з прав людини резолюції A/HRC/RES/26/30 «Співпраця та допомога Україні в галузі прав людини».

10-а доповідь УВКПЛ в цілому заслуговує на позитивну оцінку. Зокрема, цього разу у документі чітко фіксується вплив зовнішнього фактору на погіршення стану справ у окремих районах Донецької та Луганської областей. Йдеться про триваючі постачання Російською Федерацією сучасних видів важких озброєнь та найманців. Значно ширше документуються злочини та порушення прав людини, скоєні у звітний період підтримуваними Росією бойовиками т.зв. «ДНР» та «ЛНР». Визнається ключова роль дотримання Мінських домовленостей для покращання ситуації на Донбасі; схвалюються кроки, зроблені українською владою, у т.ч. на законодавчому рівні, для зміцнення захисту прав людини, а також вітається співпраця Уряду України з Моніторинговою місією.

Предметна увага приділена в доповіді тимчасово окупованому Криму, де так зв. «влада» продовжує практику утисків прав етнічних українців та кримськотатарського населення, які особливо посилились напередодні вшанування 71-ї річниці депортації кримських татар.

Водночас, у документі міститься ряд критичних зауважень на адресу української сторони, зокрема щодо надто повільного розслідування подій на Майдані та в Одесі 2 травня 2014 р., відсутності належного захисту потерпілих та існування безкарності.

Місія висловлює стурбованість тим, що зусилля Уряду України зберегти територіальну цілісність та відновити правопорядок у конфліктній зоні супроводжуються повідомленнями про свавільні та таємні затримання, насильницькі зникнення людей, які підозрюються у сепаратизмі та тероризмі, неналежне поводження з ними та тортури, що застосовуються з боку українських Збройних Сил та правоохоронних органів. Йдеться у тому числі про порушення прав осіб, які утримуються СБУ та іншими правоохоронними органами за підозрою у тероризмі, а також прибічників федералізації.

ММПЛ висловлює критику зв’язку з існуванням режиму пропуску до окремих районів Донецької та Луганської областей, що, на думку авторів доповіді, є обмеженням права на свободу пересування.

У доповіді міститься заклик щодо гарантування неупередженості та незалежності суддів в межах їхніх мандатів, проведення незалежного та об’єктивного розслідування нещодавніх убивств колишніх членів парламенту та журналістів, забезпечення механізму доступу до правосуддя для осіб, які перебувають на контрольованих збройними угрупованнями територіях. 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux